Mini Paddle od Palm Radio

Jakiś czas temu miałem możliwość przetestować dwa bardzo ciekawe manipulatory CW. To co je łączy to kraj pochodzenia i przeznaczenie. Dzisiaj chciałbym opisać jeden z nich.

Mini-Paddle produkcji nieistniejącej już niemieckiej firmy Palm Radio. Jest to bardzo przemyślana konstrukcja przeznaczona do łączności terenowych w CW. Modele jakie były i udało mi się ustalić to czarny MP-817 z metalową obudową, czarny MP-817ABS z obudową z tworzywa, oraz MP-S szary z metalową obudową. Sama nazwa podstawowego modelu już nam podpowiada przeznaczenie, gdyż nawiązuje do terenowego radia QRP Yaesu FT-817.

Dzisiaj mamy do czynieniea z wersją MP-S.
Mini-Paddle jest rzeczywiście mini. Nie przeszkadza to jednak w korzystaniu z niego. Jego rozmiary to 2.5 x 2.5 x 10 cm, waga 50g.

Klucz jest przecznaczony domyślnie do używania w ręku, lub trzymany na obudowie radia. Obudowa posiada silikonowe nóżki, które zapobiegają ślizganiu się klucza po obudowie radia.

Wspominając o obudowie. Jest wykonana z metalu. Sam mechanizm klucza wraz z łopatkami stanowi pewną, nazwijmy to „szufladę” wewnątrz tej obudowy, która ma formę rury kwadratowej. Mechanizm jest blokowany na zapadce i posiada dwie pozycje:

  • do pracy – wysuniętą, tak że łopatki wystają poza obudowę
  • transportową – całkowicie schowany w obudowie.

Genialność tego rozwiązania tkwi w jego prostocie i jest największą zaletą tego klucza, ale nie jedyną.
Możemy wrzucić klucz do plecaka, czy do torby z radiem i nie martwić się, że uszkodzimy sobie łopatki.
Możemy też mechanizm całkowicie wyjąć z obudowy i mamy wtedy dostęp do regulacji.

Za dodatkową opłatą można było kupić podstawkę magnetyczną dedykowaną do klucza. Przypiną się ją na zatrzask od spodu obudowy i dzięki magnesom możemy korzystać klucza przyczepionego do radia (jeśli mamy metalową obudowę) jedną ręką. Magnesy w dodatkowej podstawce trzymają mocno i pewnie.

Na zdjęciach znalezionych w Internecie można zobaczyć, że w podstawce było dodatkowo przeznaczone miejsce do klucza imbusowego przeznaczonego do regulacji ustawień klucza.

Kabel posiada od strony manipulatora dedykowane złącze 3-pinowe do podłączenia do klucza a zdrugiej strony jest zakończony 3-polowym wtykiem mini-Jack. Możemy go na czas transportu odpiąć i zwinąć go sobie bezpiecznie. Nie ryzykujemy dzięki temu uszkodzenia miejsca łączenia z kluczem.

Praca i napięcie łopatek jest w oparciu o sprężynę. Regulacji możemy wykonać po wyjęciu klucza z obudowy. Mamy dostępne 3 śruby regulujące:

  • 2 służą do regulacji przerwy
  • 1 do regulacji siły

Użytkowanie Mini-Paddle to czysta przyjemność. Wygodnie się z niego korzysta czy to trzymając go w jednym ręku i tak nadając, czy też postawionego na radio. Skok łopatek jest bardzo lekki i wyraźny. Nie ma żadnej ociężałości w ruchu. Całość wykonania jest bardzo precyzyjna.

Od pierwszego momentu styczności z kluczem ma się przeświadczenie, że jest to bardzo solidny i przemyślany produkt. Jego wadą jest dostępność. Nie jest już produkowany i nie pojawia się zbyt często na rynku wtórnym. Nie dziwię się. Gdyby udało mi się zdobyć własny egzemplarz to na pewno nie chciałbym się z nim potem rozstać.

Za użyczenie klucza do testów chciałbym gorąco podziękować Kubie SP5NZF.

Cheerio, vy 73 de SP5IDC


Komentarze

Jedna odpowiedź do „Mini Paddle od Palm Radio”

  1. Awatar Kuba
    Kuba

    Dzięki za świetny artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *