English


Jesteśmy też tu.


Aktualna pogoda

Kalendarz

Nawigacja

Ostatnie artykuły

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
Brak tematów na forum
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum

Propagacja


Licznik odwiedzin

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Na skróty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kluby SP

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.

Do czego służy APRS i czym jest?

APRS to skrót od słów Automatic Packet Reporting System, czyli Automatyczny System Raportowania Pakietowego, w praktyce jest to system wywodzący się z transmisji Packet Radio wykorzystujący specyficzne ramki, które nie wymagają potwierdzenia. System ten służy do ułatwienia nawiązania łączności między krótkofalowcami i przesyłania krótkich komunikatów do wszystkich krótkofalowców korzystających z systemu.


Należy tu wspomnieć o pewnym istotnym błędzie w interpretacji skrótu, który stworzył mit, że APRS to służy tylko do pokazania swojej pozycji na mapie w internecie i niczego więcej, to jest błędne założenie wynikająca z niepoprawnej interpretacji skrótu, pomylono słowo Packet z Position i stąd nieporozumienie.


Co można przesłać po APRS na przykład częstotliwość, na której słuchamy najczęściej lub przemiennik, na którym zazwyczaj urzędujemy dzięki temu ;) , Możemy również przesłać wiadomość i to nie tylko na zasięgu stacji VHF, ale także na cały świat, gdy przykładowo nasz znajomy pojedzie za granice i chcemy pogadać z nim na KF, bo zabrał sprzęt, możemy wysłać mu wiadomość po APRS. System ją przetworzy i wypuści tam, gdzie znajduje się krótkofalowiec, do którego piszemy na przykład "Czesc, Piotrek jak wyjazd do Wloch? Bedziesz dziś na KF okolo 20:00 UTC? Jeżeli tak to zapraszam na 7.150 MHz +/- QRM. 73!", a skąd wiemy, czy ktoś dostał taką wiadomość? Radiotelefon adresata, który odebrał taką wiadomość, automatycznie wysyła ACK, czyli potwierdzenie odebrania wiadomości do nadawcy i stąd wiadomo, że wiadomość dotarła.


System APRS jest systemem wielofunkcyjny i był wykorzystywany nawet do potrzeb poszukiwania osób zaginionych oczywiści z wykorzystaniem pomocy i wiedzy krótkofalowców.

Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.01
2,409,344 Unikalnych wizyt